Biotechnologia
KIERUNEK STUDIÓW: BIOTECHNOLOGIA
Studia stacjonarne II stopnia
 
 
Liczba semestrów 3
Profil ogólnoakademicki
Dziedzina nauki rolnicze
Dyscyplina wiodąca rolnictwo i ogrodnictwo
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom magister inżynier
Liczba punktów ECTS
konieczna do ukończenia studiów
90
Łączna liczba godzin zajęć 933
Zakres postępowania kwalifikacyjnego nabór na podstawie średniej ocen z całości studiów I stopnia
 
 
 
 
Kierunki pokrewne
bioinżynieria; bioinżynieria zwierząt; biologia stosowana; biomonitoring i biotechnologia ekologiczna; biotechnologia stosowana roślin.
 
Przedmioty obowiązkowe
metodologia pracy doświadczalnej; ocena ryzyka wykorzystania analiz molekularnych; analiza proteomu; metody badania ekspresji genów; diagnostyka molekularna i cytogenetyczna w biotechnologii zwierząt; ekotoksykologia; zarządzanie jakością w biotechnologii; zastosowanie izotopów i przeciwciał w diagnostyce laboratoryjnej; enzymy żywności i ich analityka; diagnostyka procesów fermentacyjnych i napojów; analiza genomu; bioinformatyka; podstawy nutrigenomiki; adaptacja i bioremediacja; doskonalenie roślin uprawnych i leśnych; biotechnologia zwierząt; diagnostyka molekularna DNA w hodowli zwierząt; biotechnologia wody i biodegradacja odpadów; biotechnologia witamin; język obcy; ekonomika w biotechnologii; prawo patentowe; etyczne aspekty manipulacji systemów przyrodniczych, komórkowych i genetycznych; regionalizm dziedzictwa kulturowego Polski i Europy.
 
Przedmioty fakultatywne
mikromanipulacje na gametach i zarodkach ssaków; procedury i techniki stosowane w badaniach na zwierzętach; bioinżynieria komórek i tkanek zwierzęcych; podstawy technik histologicznych i analiza instrumentalna komórki; receptura preparatów kosmetycznych; filogenetyka molekularna; metody analityczne stosowane w badaniach żywienia zwierząt; żywienie zwierząt laboratoryjnych; podstawy neuroendokrynologii; postępowanie z materiałem biologicznym w badaniach naukowych; modelowanie funkcji przewodu pokarmowego; diagnostyka mikrobiologiczna; selekcja w kulturach in vitro roślin; biologia nasion; techniki otrzymywania i oceny GMO; mykotoksyny w żywności; podstawy mikrobiologii weterynaryjnej; genetyka molekularna a jakość produktów zwierzęcych; mikrobiologia wody i ścieków; patofizjologia i hodowla odpornościowa roślin; molekularne mechanizmy powstawania nowotworów; bezglebowe technologie uprawy roślin; biotechnologia osadu czynnego; diagnostyka mikrobiologiczna chorób człowieka; molekularne mechanizmy powstawania chorób człowieka; żywienie a choroby cywilizacyjne; chronobiologia; analiza i ocena jakości żywności II; bezpieczeństwo żywności II – dobrowolne standardy międzynarodowe; chromatograficzne metody analizy żywności;  winiarstwo.
 
Specjalności
biotechnologia stosowana
analityka biotechnologiczna
 
Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe
Absolwent z tytułem magister inżynier biotechnolog posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu metod wykorzystywanych w biotechnologii roślin, zwierząt, żywności, medycynie ludzkiej i weterynaryjnej oraz ochronie środowiska. Posługuje się metodami analitycznymi i diagnostycznymi stosowanymi w hodowli roślin i zwierząt, produkcji żywności i pasz, ochronie zdrowia ludzi i zwierząt oraz ochronie środowiska. Potrafi wykonać analizy mikrobiologiczne, biochemiczne, molekularne i bioinformatyczne drobnoustrojów i organizmów wyższych oraz fizyko-chemiczne podłoży, wód i ścieków, dobierać i wykorzystywać metody analityczne, modyfikować je, opracowywać i interpretować wyniki. Zna aspekty prawne i etyczne związane z wykorzystaniem biotechnologii w badaniach naukowych i działalności gospodarczej. Potrafi obiektywizować opinię w zakresie oceny skutków wdrażania nowych technologii w różnych obszarach biotechnologii. Absolwent specjalności biotechnologia stosowana ma szeroką wiedzę interdyscyplinarną i umiejętności w zakresie różnorodnych metod biotechnologicznych wykorzystywanych do poznania mechanizmów zachodzących w żywych organizmach oraz zmian wywoływanych przez organizmy lub ich produkty w procesach biotechnologicznych. Absolwent specjalności analityka biotechnologiczna posiada umiejętności wykorzystania narzędzi analitycznych i diagnostycznych oraz rozwiązywania problemów w podstawowych procesach biotechnologicznych.
Absolwent potrafi korzystać z narzędzi internetowych w tym z baz danych i publikacji naukowych w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji dotyczących zagadnień biotechnologicznych, posługuje się językiem obcym na poziomie co najmniej B2+, umie planować doświadczenia i analizować wyniki metodami statystycznymi, a także przygotowywać prace pisemne i prezentacje multimedialne oraz analizować i dyskutować problemy agrobiotechnologii, biotechnologii przemysłowej i środowiskowej.
 
Możliwość zatrudnienia
Magister inżynier biotechnolog może pracować w przedsiębiorstwach prowadzących działalność obejmującą wykorzystanie agrobiotechnologii oraz bioprocesów w produkcji żywności, pasz i ochronie środowiska. Jest przygotowany do pracy w laboratoriach analitycznych i diagnostycznych o profilu mikrobiologicznym, medycznym, farmaceutycznym, biochemicznym, molekularnym, a także w instytutach naukowych i badawczo-rozwojowych oraz jednostkach doradczych w zakresie biotechnologii roślin, zwierząt i żywności. Ponadto, w urzędach administracji samorządowej i państwowej w zakresie zagadnień związanych z biotechnologią i ochroną własności intelektualnej. Może także tworzyć i rozwijać własną działalność gospodarczą. Jest przygotowany do pracy na terenie całego kraju oraz za granicą.
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę i specjalistyczne umiejętności pozwalające na zdobycie uprawnień zawodowych potrzebnych do pracy np. w zawodzie analityka, diagnosty czy inspektora w zakresie działalności związanej z analityką i diagnostyką stosowaną w medycynie, farmacji, bioprocesach technologii produkcji żywności, hodowli roślin i zwierząt czy gospodarce odpadami. Posiada umiejętności samokształcenia i pracy zespołowej.
 
więcej o planach studiów więcej o planach studiów

 

Studenci studiów II stopnia kierunku Biotechnologia oprócz programu studiów, mają także możliwość odbycia wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach biotechnologicznych, poszerzających ich wiedzę w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Istnieje również możliwość uczestniczenia w eksperymentach i badaniach naukowych prowadzonych w Katedrach Uniwersytetu Rolniczego Wydziałów współtworzących kierunek Biotechnologia.

Zapraszamy do dalszej lektury pozostałych stron Wydziału!

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa
al. 29 Listopada 54
31-425
Kraków
12 662 52 69
12 662 52 66
wbio[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wbio

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK