Lipiec 2022
Szkolenie pt. Bobowate – podstawą diety i żyzności gleby »

6 lipca 2022 r. na terenie Warzywniczej Stacji Doświadczalnej  w Mydlnikach  odbyło się szkolenie pt. Bobowate – podstawą diety i żyzności gleby zorganizowane wspólnie przez dział TPRiD MODR z s. w Karniowicach i UR w Krakowie.  Spotkanie otwarli kolejno dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa, prof. dr hab. Edward Kunicki, p.o. zastępca dyrektora MODR, Karol Sepielak oraz główny organizator wydarzenia, prof. dr hab. Piotr Siwek. W szkoleniu uczestniczyli zarówno pracownicy uczelni, MODR i innych instytucji, a także studenci i producenci.
Przedstawiono doświadczenia prowadzone w wysokich tunelach foliowych na roślinach bobowatych, takich jak fasolnik chiński, wiążący bardzo długie strąki osiągające nawet do 100 cm długości ( inż. Katarzyna Barszczewska). Inną rośliną egzotyczną dla polskiego klimatu lecz jak pokazują obserwacje możliwą do uprawy w Polsce pod osłonami jest orzech ziemny (prof. dr hab. Piotr Siwek). Z uwagi na wysokie wymagania termiczne obu gatunków, niezbędne jest przygotowanie rozsady w celu ich uprawy. Uczestnicy mogli zapoznać się też z bogatą kolekcją odmian fasoli tycznej, w tym płaskostrąkowej szparagowej oraz lokalnych form fasoli wielokwiatowej z Bułgarii i Styrii, przygotowanych specjalnie na tą okazję.
Ciekawość uczestników wzbudziło także doświadczenie z szczepieniem oberżyny na podkładkach w tunelu foliowym, prezentowane przez dr Piotra Buckiego.
Dr hab. Elżbieta Jędrszczyk  przedstawiła wartość odżywczą i przypomniała nieco zapomniane rośliny bobowate -  soczewicę i ciecierzycę,. Najwyższą zawartością białka charakteryzuje się jednak soja, która w ostatnich latach jest coraz częściej uprawiana.  Dr inż. Anna Ambroszczyk z firmy Agrarius zwróciła uwagę, że poszczególne gatunki roślin bobowatych współżyją wyłącznie z określonymi gatunkami bakterii. W odróżnieniu od grochu czy fasoli, soja nie znajduje w naszej rodzimej glebie bakterii symbiotycznych, z którymi sympatyzuje, tj. Bradyrhizobium japonicum. Stąd też niezbędne jest zaszczepienie nimi nasion bezpośrednio przed wysiewem. Umożliwia to wytwarzanie brodawek korzeniowych i wiązanie azotu atmosferycznego, z którego później korzystają rośliny. Kwestię ochrony roślin bobowatych poruszyli pracownicy Katedry Botaniki, Fizjologii i Ochrony Roślin, dr hab. Elżbieta Wojciechowicz-Żytko oraz dr hab. Jacek Nawrocki. Dużym utrudnieniem w ochronie roślin przed chorobami, w tym strączkowych jest wycofanie wielu środków opartych na tiofanacie metylu, w tym popularnego preparatu Topsin M 500 SC. W zastępstwie można rośliny chronić przed grzybami i szkodnikami preparatami naturalnymi opartymi m.in. na olejku z pomarańczy, takich jak: Limocide czy Prev-AM.

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa
al. 29 Listopada 54
31-425
Kraków
12 662 52 69
12 662 52 66
wbio[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wbio

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK