Lipiec 2024
Udostępnij:

Relacja ze szkoły letniej BIP (Erasmus+) w Lednicach


W dniach od 24 do 28 czerwca tego roku, dziewięciu studentów kierunku Ogrodnictwo oraz jedna studentka kierunku Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych uczestniczyło w szkole letniej Blended Intensive Programme (BIP; Erasmus+) pod hasłem Sustainable Horticulture of the 21st century ('From theory to practice'). 
Zajęcia odbywały się w Lednicach na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Mendla w Brnie w Republice Czeskiej. 

Nasi studenci wraz z kolegami z Czech, Słowacji, Węgier, Włoch oraz UP w Lublinie wysłuchali ciekawych wykładów na temat hydroponicznej uprawy warzyw, z zakresu aquaponiki, somelierstwa i możliwości wzbogacania napojów substancjami biologicznie czynnymi z odpadów roślinnych oraz metod analizy sensorycznej żywności. Zwiedzili szklarnię z uprawą hydroponiczną a w trakcie ćwiczeń z somelierstwa testowali walory smakowe i zapachowe różnych rodzajów win oraz innych napojów, co według nich było ciekawym i intrygującym doświadczeniem. Studenci odbyli również warsztaty z molekularnych metod oznaczania patogenów roślin.

Szkoła obfitowała również w wycieczki m.in. do gospodarstwa zielarskiego Sennetor Čejkovice Ltd oraz firmy Vitrotree by Baptistini LtD, Šakvice, która specjalizuje się w produkcji roślin in vitro.

W ostatnim dniu studenci podziwiali zamek oraz otaczające go piękne ogrody będące przykładem sztuki architektury krajobrazu. 

W opinii naszych studentów wyjazd był bardzo udany, kształcący i inspirujący.

 

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa
al. 29 Listopada 54
31-425
Kraków
12 662 52 69
12 662 52 66
wbio[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wbio

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK