Dydaktyka
O katedrze
Katedra Biologii Roślin i Biotechnologii (KBRiB) jest jednostką badawczo-dydaktyczną, której działalność jest ukierunkowana na realizację badań podstawowych dotyczących roślin uprawnych, w tym genetycznych, biochemicznych i komórkowych mechanizmów ich rozwoju, reakcji na czynniki środowiskowe i stresowe. Jest odpowiedzią na aktualne wyzwania związane z transferem wiedzy i innowacyjnych technologii do gospodarki w zakresie wspomagania procesu doskonalenia odmian uprawnych, opracowywania metod i środków wykorzystywanych w zrównoważonej i proekologicznej produkcji oraz pozyskiwania plonu charakteryzującego się wysoką wartością prozdrowotną. Ponadto, w KBRiB rozwijane są badania nad wykorzystaniem organizmów, drobnoustrojów pro- i eukariotycznych oraz roślin, do remediacji substancji toksycznych ze środowiska glebowego i wodnego.
Działalność KBRiB prowadzona jest w ramach trzech zespołów badawczo-dydaktycznych tj. Zespołu Biochemii, Zespołu Genetyki Roślin oraz Zespołu Żywienia Roślin, które odpowiadają realizowaną tematyką badawczą i dydaktyczną, a także składem osobowym, wcześniejszym zakładom Instytutu Biologii Roślin i Biotechnologii (IBRiB; 2014-2019) tj. Zakładowi Biochemii, Zakładowi Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa oraz Zakładowi Żywienia Roślin. Zakłady te zostały przekształcone w KBRiB w 2019 r.
Główna infrastruktura badawcza KBRiB zorganizowana jest w 6 zespołach laboratoryjnych:
- Laboratorium Biochemiczne (analiza biochemiczna roślin oraz innych materiałów przy użyciu spektroskopii UV-VIS, fluorymetrii, spektrometrii EPR; elektroforeza SDS-PAGE, DGGE, 2-DE, zymografia; chromatografia cieczowa HPLC, FPLC i gazowa GC-MS).
- Laboratorium Biotechnologii Środowiska i Mikrobiologii (badania kultur bakterii i drożdży z wykorzystaniem bioreaktorów i fermentorów laboratoryjnych oraz prowadzenie bioprocesów w skali półtechnicznej).
- Laboratorium Analiz Molekularnych (analiza materiału genetycznego przy użyciu technik PCR i qPCR, elektroforezy DNA, RNA i białek; hybrydyzacji Southern, Northern, Western; analiza bioinformatyczna danych sekwencjonowania NGS genomów i transkryptomów).
- Laboratorium Kultur In Vitro i Cytologii (badania protoplastów, komórek i tkanek roślin z wykorzystaniem kultur in vitro i mikroskopii: komory z laminarnym przepływem powietrza i fitotrony do kultur in vitro, elektroporator do fuzji i elektroporacji komórek, mikroskopy świetlne i fluorescencyjne, mikroskop odwrócony i z mikromanipulatorem).
- Laboratorium Hodowlano-Nasienne (badania zmienności materiałów hodowlanych i jakości materiału siewnego z wykorzystaniem komór wegetacyjnych z kontrolowaną temperaturą, cieplarek i kiełkownika oraz urządzeń do oczyszczania, liczenia, płukania i kondycjonowania nasion).
- Laboratorium Żywienia Roślin (badania właściwości fizyko-chemicznych gleb i podłoży, składu mineralnego roślin oraz zawartości związków decydujących o ich jakości z wykorzystaniem technik spektrometrii mas ICP-OES, płomieniowej absorpcji atomowej AAS, analizatora wstrzykowo-przepływowego FIA, technik fotometrycznych z wykorzystaniem analizatora dyskretnego Seal, systemu oznaczania azotu metodą Kjeldahla, elektroforezy kapilarnej).
Katedra współpracuje także z Laboratorium Spektrometrii Mas (LSM), jednostką pomocniczą Wydziału, udostępniając część swojej infrastruktury badawczej oraz korzystając z unikalnej i nowoczesnej aparatury analitycznej będącej na wyposażeniu LSM.
Zaplecze do uprawy roślin dla celów badawczych i dydaktycznych stanowią komory fitotronowe, tunel foliowy i obiekt szklarniowy zlokalizowane na terenie Wydziału i przystosowane do uprawy również w pojemnikach na stołach przesuwnych oraz w otwartym i zamkniętym systemie hydroponicznym. Wykorzystywane są w nich także izolatory do kontrolowanego zapylania roślin nasiennych. Katedra dysponuje ponadto polem doświadczalnym zlokalizowanym w stacji doświadczalnej UR w Prusach. Poletka doświadczalne służą do prowadzenia prac badawczych i zajęć dydaktycznych z zakresu genetyki, hodowli roślin i nasiennictwa warzyw.
Pracownicy KBRiB prowadzą badania we współpracy z uniwersyteckimi i badawczymi ośrodkami krajowymi m.in.:
- Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
- Politechnika Łódzka
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
- Uniwersytet Wrocławski
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Główny Instytut Górnictwa w Katowicach
- Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi
- Instytut Fizjologii Roślin PAN w Krakowie
- Instytut Nafty i Gazu PIB w Krakowie
- Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie
zagranicznymi m.in.:
- Bułgaria - Agricultural University, Plovdiv
- Czechy – G. Mendel University, Brno
- Francja - Universite de Perpignan via Domitia
- Litwa - Aleksandras Stulginskis University, Kaunas
- Luksemburg - Luxembourg Institute of Science and Technology
- Niemcy - Julius Kuehn Institute, Quedlinburg i Darmstadt
- Słowacja - University of Agriculture in Nitra, Nitra
- Słowenia - University of Lubljana, Lubljana
- Ukraina - Ukrainian Academy of Sciences, Lwów
- USA - University of Wisconsin w Madison, University of Maryland w Washington, North Carolina State University
- Włochy - Italian Council of Research, Bari
Od wielu lat utrzymywana jest także ścisła współpraca z podmiotami gospodarczymi umożliwiająca podejmowanie aktualnych problemów zarówno mających charakter badań podstawowych jak i aplikacyjnych. Współpraca prowadzona jest z m.in. z:
- spółkami hodowlano-nasiennymi (Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN, PlantiCo Zielonki, Spójnia Nochowo, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej),
- producentami nawozów i stymulatorów rozwoju roślin (Grupa Azoty, Intermag, Trade Corporation International, Vertigo, TimacAgro Polska, ICB Pharma, Agrarius)
- firmami wdrażającymi biologiczne metody oczyszczania środowiska (KrakEkobau, Petroster)
- producentami żywności (Grupa Producentów Owoców i Warzyw Klimowicz, Z. H. Export-Import Marek Lisak, Piekarnia "Rogalik" SC. Joanna Lisak-Piątek i Marek Lisak)
- podmiotami zajmującymi się doradztwem i diagnostyką dla producentów owoców i warzyw - Agro Smart Lab, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.