Logo Uczelni
WBIO - logo

Wydział

Biotechnologii i Ogrodnictwa

Godło Polski
Terenowa stacja dydaktyczno-badawcza „Kampus 29 Listopada”
Kampus Uniwersytetu Rolniczego im Hugona Kołłątaja w Krakowie zlokalizowany przy al. 29 Listopada, w części wykorzystywanej przez Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, zajmuje około 3 ha powierzchni. Obejmuje ona m.in. szklarnie, tunel foliowy, budynki pomocnicze oraz ogród uniwersytecki wraz z kolekcjami roślin ozdobnych i zielarskich.
Centralnym elementem tej części Kampusu URK jest gmach Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa. Budynek został zaprojektowany przez architekta Zbigniewa Sieradzkiego przy współpracy Zbigniewa S. Bielaka i Zdzisława Trzepla. Jest to podłużna sześciokondygnacyjna konstrukcja, w której elewacji zastosowano podłużne przeszklenia, kontynuowane również w narożnikach i na ścianach bocznych budynku. Elementem decydującym o wyrazie budynku jest obszerna sala audytoryjna stanowiąca zadaszenie wejścia głównego. Jest to ekspresyjna bryła, która wznosi się na wysokość drugiego piętra i obejmuje jedną trzecią elewacji. Jej główną ścianę, tuż nad wejściem wypełnia motyw plastyczny w postaci trzech pasów kolorowych kół.



Za budynkiem Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa umiejscowiono rozległy ogród uniwersytecki (2 500 m2), kompleks szklarni (1000 m2) i budynków pomocniczych, tunel foliowy (500 m2), przechowalnię owoców, winiarnię oraz pracownię grzybów jadalnych i leczniczych.
Na terenie stacji badawczo-dydaktycznej realizowane są zajęcia ze studentami w ramach ćwiczeń, praktyki programowe oraz prowadzone są badania do dyplomowych prac eksperymentalnych oraz badania w ramach studenckich kół naukowych.
Ogród uniwersytecki jest przestrzenią otwartą, także dla mieszkańców okolicznych osiedli mieszkaniowych Krakowa. Oprócz celów dydaktycznych i badawczych pełni także funkcję rekreacyjną zapewniając miejsce do wypoczynku, np. podczas przerw w zajęciach dydaktycznych w Uczelni.


 
Szklarnie badawczo-dydaktyczne przy Kampusie 29 listopada
Nowoczesne szklarnie typu Venlo o wysokości 6,5 m o powierzchni ok. 1000 m2 posiadają automatyczny system regulacji klimatu. Zostały także wyposażone w instalację do dokarmiania roślin CO2. Są dostosowane do potrzeb prowadzenia badań w jednostkach WBiO oraz dydaktyki. Wydzielone moduły są zaopatrzone w stoły zalewowe lub w rynny stojące do uprawy hydroponicznej w układzie otwartym lub w układzie zamkniętym (cienkowarstwowe kultury przepływowe). Posiadają kurtyny boczne i górne do cieniowania, systemy zraszające i zamgławiające oraz wentylatory do wspomagania utrzymania właściwego klimatu wewnątrz boksów.
Wszystkie wejścia do projektowanej szklarni dydaktyczno-doświadczalnej przystosowano dla osób niepełnosprawnych projektując krótkie pochylnie.



Szklarnie badawczo – dydaktyczne posiadają także zaplecze socjalne (szatnie, prysznice, toalety) umożliwiające studentom odbywanie praktyk zawodowych w okresie wakacyjnym.



Projekt oraz instalacja w szklarniach urządzeń do nawadniania zostały wykonane przez firmę Netafim, światowego lidera w dziedzinie projektowania i produkcji systemów, urządzeń i materiałów do nawadniania. Instalacja posiada system odkażania pożywki z wykorzystaniem lamp UV.



W szklarniach do celów dydaktycznych zostało zgromadzonych około 383 gatunki/odmiany ozdobnych roślin doniczkowych. Kolekcja obejmująca rośliny klimatu wilgotnego i gorącego zajmuje szklarnię o powierzchni ok. 100 m2, natomiast kolekcja roślin klimatu umiarkowanego i śródziemnomorskiego - około 70 m2 powierzchni szklarniowej.  W szklarni zgromadzono wiele rzadkich gatunków egzotycznych roślin użytkowych (m.in. kawa, awokado, ananasy, goździkowiec, wanilia, bananowiec, męczennica, imbir, cytrusy). W szklarni tropikalnej na konstrukcjach imitujących pnie i konary drzew rosną rośliny z rodziny ananasowatych, obrazkowatych oraz storczyki. Znajdują się tu także atrakcyjne okazy roślin z rodziny sagowcowatych.



 
 
 

Na terenie ogrodu dydaktycznego znajdują się kolekcje: roślin zielarskich, roślin ozdobnych, w tym bylin, traw, róż, itp. oraz krzewów ozdobnych. Kolekcja bylin w gruncie liczy ponad 18 gatunków/odmian. Kolekcja róż to ponad 50 odmian obejmujących róże rabatowe, wielokwiatowe, okrywowe, parkowe pnące oraz róże botaniczne. Kolekcja roślin zielarskich obejmuje ponad 100 gatunków/odmian. Kolekcja dendrologiczna obejmująca rośliny drzewiaste nagozalążkowe, okrytozalążkowe, zawsze zielone krzewy liściaste i iglaste, pnącza rosnące zarówno na terenie Kampusu jak i ogrodu uniwersyteckiego, to około 350 gatunków/odmian.

 
Ogrzewany tunel foliowy z automatycznym sterowaniem klimatem
Na terenie Kampusu znajduje się także ogrzewany tunel foliowy firmy Farmer o długości 50 m i szerokości 9 m.  Tunel wyposażony jest w system automatycznego wietrzenia i regulacji temperatury. Tunel posiada system cieniujący oraz system zraszania i zamgławiania. Pierwsza część tunelu jest wyposażona w zestawy do uprawy hydroponicznej na rynnach bez recyrkulacji pożywki (system otwarty). Sterowanie dozowaniem i składem chemicznym pożywki umożliwia zastosowanie mieszalnika nawozowego Scan Grow. W drugiej części tunelu znajdują się zestawy do uprawy na stołach zalewowych z recyrkulacją pożywki (cienkowarstwowe kultury przepływowe).