Winogrodnictwo i enologia
KIERUNEK STUDIÓW: WINOGRODNICTWO I ENOLOGIA
Studia stacjonarne II stopnia
Liczba semestrów | 3 |
Profil | ogólnoakademicki |
Dziedzina | nauki rolnicze |
Dyscyplina wiodąca | rolnictwo i ogrodnictwo |
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom | magister inżynier |
Liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów |
90 |
Łączna liczba godzin zajęć | stacjonarne 948 / niestacjonarne 576 |
Zakres postępowania kwalifikacyjnego | nabór na podstawie średniej ocen z całości studiów pierwszego stopnia oraz rozmowy kwalifikacyjnej |
Kierunki pokrewne
biologia; biologia stosowana; biotechnologia; mikrobiologia i farmacja; ogrodnictwo; rolnictwo; technologia żywności i żywienie człowieka; technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych.
Przedmioty obowiązkowe
winogrodnictwo; mikrobiologia winiarska; analityka laboratoryjna w enologii; chemia wina I; chemia wina II; praktikum I (technologia uprawy winorośli – winnica); praktikum II (enologiczne – winiarnia); choroby i szkodniki winorośli; winifikacja; praktyka sommelierska i ocena degustacyjna wina; choroby i szkodniki winorośli; substancje aktywne w produktach naturalnych; zdrowotne aspekty wina; interakcje leków z etanolem; neuroenologia; język obcy; statystyka i doświadczalnictwo; podstawy biznesu; komunikacja w branży winiarskiej.
Przedmioty fakultatywne
polimery w ogrodnictwie; ekologiczne metody ochrony roślin; rośliny użytkowe w agroturystyce; fizjologia stresu; herbologia; diagnostyka potrzeb żywieniowych roślin; podstawy wirusologii i choroby wirusowe w uprawie winorośli; pestycydy i technika ochrony roślin; analiza sensoryczna wina; żywność funkcjonalna i suplementy diety; przechowalnictwo owoców.
Specjalności
brak
Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe
Absolwent z tytułem magister inżynier winogrodnictwa i enologii posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne zaprojektowanie, założenie i prowadzenie winnicy z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku naturalnemu. Jest przygotowany do pracy w winiarni, zna mikrobiologię przemysłową, jest w stanie samodzielnie przeprowadzić proces winifikacji, stabilizację win, unikając błędów prowadzących do chorób i wad wina. Umie zarządzać jakością uzyskanych win. Jest także przygotowany do pracy w laboratorium, potrafi wybrać i wykorzystać nowoczesne metody analityczne do oceny jakości winogron, moszczy oraz gotowych win oraz do oznaczenia ich tożsamości i ewentualnych zafałszowań. Zna przepisy prawne i podatkowe regulujące produkcję winiarską potrzebne do założenia/poprowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie winiarstwa i obrotu winem. Posiada zaawansowaną wiedzę o substancjach biologicznie czynnych zawartych w winogronach i ich derywatach i mechanizmach ich działania oraz wykorzystuje je w komponowaniu diety, receptur suplementów i kosmetyków. Absolwent posiada rozszerzoną wiedzę na temat neuroenologii, analizy sensorycznej oraz food-pairingu. Posiada umiejętność doradztwa jako sommelier przy wyborze win w sektorze HoReCa. Absolwent zdobywa kompetencje społeczne obejmujące m.in. umiejętność pracy w zespole, dbałość o jakość i bezpieczeństwo produktów rolnych oraz poszanowania środowiska naturalnego.
W programie studiów położony jest nacisk na zdobywanie umiejętności, rozwiązywanie zadań problemowych i samodzielną pracę w laboratoriach wyposażonych w nowoczesną aparaturę i wykorzystujących współczesne techniki związane z produkcją wina. Studenci prowadzą własne eksperymentalne prace badawcze, które mogą być realizowane zarówno na Uczelni czy w innej instytucji naukowej, jak i w wybranym przedsiębiorstwie.
Możliwość zatrudnienia
Magister inżynier winogrodnictwa i enologii może samodzielnie projektować i zarządzać winnicą, winiarnią a także specjalistyczną szkółką winorośli. Absolwent może prowadzić własne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wina oraz jego obrotem, zarówno detalicznym, jak i hurtowym. Może pracować w charakterze enologa przy produkcji win, w laboratoriach winiarskich oraz innych laboratoriach badających jakość i autentyczność żywności. Magister inżynier winogrodnictwa i enologii może prowadzić działalność doradczą w zakresie agrotechniki, enologii, doboru win dla sektora turystycznego, hotelarskiego (enoturystyka). Absolwent posiada kwalifikacje do prowadzenia serwisu sommelierskiego, doradztwa w zakresie doboru win do potraw (gastronomia). Może znaleźć zatrudnienie w laboratoriach kosmetycznych i farmaceutycznych wykorzystujących derywaty winogron.
Więcej o planach studiów |