Ogrodnictwo
KIERUNEK STUDIÓW: OGRODNICTWO
Studia stacjonarne II stopnia
Studia stacjonarne II stopnia
Liczba semestrów | 3 |
Profil | ogólnoakademicki |
Dziedzina | nauki rolnicze |
Dyscyplina wiodąca | rolnictwo i ogrodnictwo |
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom | magister inżynier |
Liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów |
90 |
Łączna liczba godzin zajęć | stacjonarne 958 / niestacjonarne 578 |
Zakres postępowania kwalifikacyjnego | nabór na podstawie średniej ocen z całości studiów I stopnia |
Kierunki pokrewne
ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności; rolnictwo; sztuka ogrodowa; technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych.
Przedmioty obowiązkowe
ochrona zasobów przyrodniczych i krajobrazowych; zasoby genowe roślin ogrodniczych; fizjologiczne i molekularne aspekty stresów roślinnych; inżynieria genetyczna roślin; hodowla molekularna; kultury in vitro w hodowli roślin; fotobiologia i produktywność roślin; gleby miejskie; biostymulacja i biofortyfikacja; innowacyjne technologie w uprawie warzyw; nowoczesne technologie w produkcji roślin ozdobnych; specjalistyczne urządzenia w sadownictwie; ogrodnictwo precyzyjne; ogrody miejskie; ochrona roślin w terenach zurbanizowanych; kontrola zdrowotności roślin w UE; systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym surowców roślinnych; analiza instrumentalna; ocena jakości surowców roślinnych; podstawy GIS i teledetekcji w rolnictwie; analiza danych; język obcy; elementy prawa i doradztwo; zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich; socjoogrodnictwo.
Przedmioty fakultatywne
antyoksydacyjne właściwości roślin; doradztwo rolnicze i komunikacja społeczna; owady synantropijne i sanitarne; rośliny w kosmetyce; toksyczne właściwości roślin; diagnostyka patogenów i szkodników; embriologia rozwojowa i eksperymentalna; fauna miejska; manipulacje na komórkach roślinnych – od laboratorium do praktyki; metody hodowli roślin z elementami hodowli odpornościowej; rewitalizacja brownfields; rośliny lecznicze; rośliny zielne w przestrzeni miejskiej; uszlachetnianie nasion; analiza genomu; biotechnologia w ochronie środowiska; ekotoksykologia i fitoremediacja; logistyka roślin ozdobnych; ogrody sensoryczne; rośliny we wnętrzach.
Specjalności
brak
Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe
Magister inżynier ogrodnictwa ma poszerzoną wiedzę z zakresu organizacji i technologii produkcji sadowniczej, warzywniczej, roślin ozdobnych i doskonalenia roślin ogrodniczych. Potrafi projektować i modyfikować warunki prowadzenia produkcji ogrodniczej oraz oceniać efektywność stosowanych technologii i systemów produkcji. Zna założenia i możliwe sposoby wykorzystania innowacyjnych technologii w uprawie roślin ogrodniczych. Stosuje zaawansowane metody analityczne, technologie informatyczne, obsługuje specjalistyczną aparaturę stosowaną w naukach ogrodniczych i rolniczych, w tym specjalistyczne oprogramowanie mające zastosowanie w produkcji ogrodniczej. Zna zasady doradztwa rolniczego w odniesieniu do problemów poznawczych, decyzyjnych i realizacyjnych w produkcji ogrodniczej. Zna zasady i przepisy o kwarantannie, wymianie produktów rolniczych obowiązujące w Polsce i krajach UE oraz ustawę o ochronie roślin w Polsce na tle przepisów o ochronie roślin w innych krajach. Podejmuje działania mające na celu optymalne wykorzystanie w produkcji ogrodniczej dostępnych zasobów naturalnych w sposób zrównoważony, nieskutkujący pogorszeniem stanu środowiska naturalnego oraz jakości produktów roślinnych. Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości co najmniej B2+ oraz językiem specjalistycznym z zakresu ogrodnictwa.
Możliwość zatrudnienia
Absolwent kierunku ogrodnictwo przygotowany jest do samodzielnego prowadzenia własnego gospodarstwa ogrodniczego metodami konwencjonalnymi, integrowanymi i ekologicznymi. Może podjąć pracę w specjalistycznych gospodarstwach zajmujących się produkcją roślin ogrodniczych oraz w przetwórstwie owocowo-warzywnym, administracji, usługach, doradztwie ogrodniczym, instytucjach związanych z kształtowaniem i konserwacją terenów zieleni, instytutach badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz szkolnictwie. Jest przygotowany do podjęcia samodzielnej pracy w służbach fitosanitarnych, w jednostkach certyfikujących gospodarstwa rolnicze prowadzące integrowaną uprawę i ochronę roślin, w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jako kontroler obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin oraz w doradztwie rolniczym.