Logo Uczelni
logo

Wydział

Biotechnologii i Ogrodnictwa

Godło Polski

KIERUNEK STUDIÓW: ENVIRONMENTAL AND PLANT BIOTECHNOLOGY
Studia stacjonarne II stopnia

 
 
Liczba semestrów 3
Profil ogólnoakademicki
Dziedzina nauki rolnicze
Dyscyplina wiodąca rolnictwo i ogrodnictwo
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom magister inżynier
Język wykładowy angielski
Liczba punktów ECTS
konieczna do ukończenia studiów
90
Łączna liczba godzin zajęć 901
Zakres postępowania kwalifikacyjnego nabór na podstawie średniej ocen z całości studiów I stopnia

 

grafika ilustracyjna

Kierunki pokrewne

biotechnologia; biologia; bioinżynieria zwierząt; ogrodnictwo; rolnictwo.

Przedmioty obowiązkowe

humanistic course in culture, art and tradition of the region; foreign language; molecular biology; plant and microbial proteomics; physiology of stress in plants; biostatistics; ecotoxicology; instrumental analysis; soil chemistry and microbiology; genetic engineering; bioremediation and soil reclamation; crop improvement; introduction to geomatics; restoration ecology of post-industrial sites; environmental protection policy and intellectual property; ethics in biotechnology; biotechnolgy of water, sewage and activated sludge; waste management.

 
Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe

Absolwent kierunku environmenetal and plant biotechnology prowadzonego w języku angielskim z tytułem magister inżynier biotechnolog posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu metod wykorzystywanych w biotechnologii roślin oraz ochronie środowiska naturalnego. Zna przyrodnicze i molekularne aspekty funkcjonowania organizmów oraz techniczne możliwości wykorzystania żywych organizmów dla dobra nowoczesnego i inteligentnego społeczeństwa. Absolwent posiada umiejętności wykorzystania narzędzi analitycznych i diagnostycznych do rozwiązywania problemów w podstawowych procesach biotechnologicznych. Potrafi dobierać, wykorzystywać i modyfikować analizy mikrobiologiczne, biochemiczne, molekularne i bioinformatyczne oraz fizyko-chemiczne gleby, wód i ścieków stosowane w biotechnologii roślin oraz do poprawy stanu środowiska na terenach skażonych i zdegradowanych, ochrony środowiska naturalnego oraz zapewnienia zrównoważonego rozwoju i efektywnego wykorzystania agroekosytemu. Stosuje i modyfikuje metody biotechnologiczne i fizykochemiczne w bio- i fitoremediacji, w usuwaniu zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego, gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej, zna aspekty prawne i etyczne związane z wykorzystaniem biotechnologii w badaniach naukowych i działalności gospodarczej. Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę i specjalistyczne umiejętności pozwalające na zdobycie uprawnień zawodowych potrzebnych do pracy np. w zawodzie analityka, diagnosty czy inspektora w zakresie działalności związanej z analityką i diagnostyką stosowaną w hodowli roślin oraz gospodarce odpadami. Posiada umiejętności samokształcenia i pracy zespołowej.

W programie studiów położony jest nacisk na zdobywanie umiejętności, rozwiązywanie zadań problemowych i samodzielną pracę w laboratoriach wyposażonych w nowoczesną aparaturę i wykorzystujących współczesne techniki związane z biotechnologią roślin i środowiska. Studenci prowadzą własne eksperymentalne prace badawcze, które mogą być realizowane zarówno na Uczelni czy w innej instytucji naukowej, jak i w wybranym przedsiębiorstwie. Nauka w języku angielskim w grupach międzynarodowych przygotowuje absolwenta do dalszego kształcenia lub podjęcia pracy na całym świecie.
 
Możliwość zatrudnienia

Magister inżynier biotechnolog może pracować w przedsiębiorstwach prowadzących działalność obejmującą wykorzystanie agrobiotechnologii oraz bioprocesów w ochronie środowiska. Jest przygotowany do pracy w laboratoriach analitycznych i diagnostycznych o profilu mikrobiologicznym, biochemicznym, molekularnym, a także w instytutach naukowych i badawczo-rozwojowych oraz jednostkach doradczych w zakresie biotechnologii roślin i ochrony środowiska. Ponadto, w urzędach administracji samorządowej i państwowej w zakresie zagadnień związanych z biotechnologią i ochroną własności intelektualnej. Może także tworzyć i rozwijać własną działalność gospodarczą. Jest przygotowany do pracy na terenie kraju oraz za granicą.