Wydziałowa Sesja Kół Naukowych URK

23.05.2024

W poniedziałek 20.05.2024 r. na WBiO miała miejsce wydziałowa odsłona Sesji Kół Naukowych URK, podczas której swoje badania zaprezentowali Studentki i Studenci z Kół Naukowych: Ogrodników i Biotechnologów „Helisa”.

Poziom naukowy wszystkich dziewięciu wystąpień był bardzo wysoki, widać było studencką pasję i zaangażowanie. Po niejawnych obradach, Jury w składzie: prof. dr hab. inż. Sylwester Smoleń, dr hab. inż. Monika Bieniasz, prof. URK, dr inż. Monika Czaja, dr Anna Kostecka-Gugała i dr inż. Katarzyna Stelmach-Wityk wyłoniło następujących laureatów nagród głównych, ufundowanych przez Władze Rektorskie:

1. miejsce Magdalena Pieczara i Dominik Huber, Sekcja Genomiki, KNB "Helisa", referat: "Transformacja genetyczna kalusa czarnuszki damasceńskiej (Nigella damascena L.) z użyciem Agrobacterium rhizogenes”

2. miejsce Julia Sroka, Sekcja Fizjologii Roślin, KNO, referat: "Synteza związków polifenolowych w transformowanych kulturach roślin Reynoutria japonica i ich właściwości biologicznie czynne"

3. miejsce Alicja Matyjewicz, Sekcja Wirusologiczna, KNB "Helisa", referat: "Fizjologiczne podstawy odpowiedzi na infekcję wirusem mozaiki pomidora (ToMV) u roślin Nicotiana tabacum L. w odmianie 'Samsun'"

Symboliczne wyróżnienia wydziałowe (ex aequo), ufundowane przez Władze Dziekańskie WBiO, otrzymały:

Agnieszka Lewińska, Sekcja Genomiki, KNB "Helisa", referat: "Ocena wpływu wybranych pożywek na przełamanie latencji podziałowej w komórkach protoplastów czosnku."

Gabriela Sadzik, Sekcja Genomiki, KNB "Helisa", referat: "Otrzymywanie buraczanego białka rekombinowanego RF1 w bakteriach Escherichia coli."

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!