Ogłoszenie o naborze wniosków kandydatów chętnych do realizacji badań w ramach studiów doktoranckich, w projekcie NCN POLONEZ-BIS-4

09.08.2023

Czas trwania: 48 miesięcy

Kwalifikacja będzie powiązana z podjęciem kształcenia w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Rozpoczęcie: 1 października 2023

Wynagrodzenie: stypendium doktoranckie, 5000 PLN (semestry I-IV), 6000 PLN (semestry V-VIII)

Wymagania:

1. Ukończone studia magisterskie w obszarze nauk o życiu

2. Doświadczenie w pracy z materiałem roślinnym

3. Doświadczenie w pracy w laboratorium genetyki molekularnej

4. Znajomość metod bioinformatycznej analizy genomów roślinnych

5. Dobra znajomość języka angielskiego

Krótka charakterystyka projektu:

Funkcjonowanie genów jest regulowane na wielu poziomach, zależy między innymi od przestrzennego uporządkowania chromatyny w jądrach komórkowych. Właściwa struktura domen warunkuje prawidłową ekspresję genów, funkcjonowanie komórek i całych organizmów. Ruchome elementy genetyczne to segmenty DNA zdolne do samodzielnej zmiany swojej chromosomowej lokalizacji w procesie określanym jako transpozycja. Istnieją doniesienia mówiące o wzbogaceniu określonych struktur przestrzennych w pewne grupy ruchomych elementów genetycznych, jednak ich znaczenie dla tworzenia takich domen oraz interakcji z zaangażowanymi w ten proces białkami pozostaje nierozpoznane.

Zadania badawcze realizowane przez doktoranta obejmą:

1. Porównawczą analizę organizacji 3D genomów marchwi o różnym pochodzeniu w oparciu o wyniki sekwencjonowania Hi-C

2. Identyfikację białek zdolnych do wiązania się z motywami DNA charakterystycznymi dla rodzin MITE wzbogaconych w okolicach granic domen.

3. Przygotowanie publikacji naukowych opisujących wyniki uzyskane w toku realizacji projektu.

Wnioski można składać do 2023-09-04, godz.  16:00

Podanie należy przesłać na adres d.grzebelus@urk.edu.pl. Podanie powinno zawierać list motywacyjny, życiorys naukowy, dyplom ukończenia studiów magisterskich oraz  oświadczenie kandydata o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu 12 września 2023.

W przypadku pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: d.grzebelus@urk.edu.pl.