Konkurs na doktoranta stypendystę

25.07.2024

Nazwa jednostki: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa
Nazwa stanowiska: Doktorant – stypendysta
Link do strony www jednostki: wbio.urk.edu.pl

Wymagania:
1. ukończone studia II stopnia na kierunku Biotechnologia lub kierunkach pokrewnych;
2. dobra znajomość i zainteresowania w obszarze biotechnologii roślin;
3. doświadczenie w pracy z zakresu roślinnych kultur in vitro oraz transformacji genetycznych, w tym edycji genomu przy wykorzystaniu CRISPR;
4. znajomość podstaw analizy danych NGS (poświadczona certyfikatami ukończenia kursu),
5. umiejętność samodzielnej organizacji pracy oraz pracy w zespole;
6. praca w kołach naukowych oraz aktywny udział w konferencjach, w tym międzynarodowych;
7. znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie co najmniej na poziomie B2;
8. zakwalifikowanie się do Szkoły Doktorskiej URK (do czasu rozpoczęcia pracy w projekcie).

Opis zadań:

W ramach realizacji projektu stypendysta będzie zaangażowany w realizację projektu OPUS pt. Modulujący wpływ elicytorów na biosyntezę bioaktywnych metabolitów w kulturach in vitro Nigella damascena — Spojrzenie od strony transkryptomu i edycji genomu. Realizacja projektu będzie polegać na indukcji i stabilizacji kultur komórkowych i kalusa in vitro, które zostaną poddane działaniu elicytorów chemicznych. Traktowanie jasmonianem metylu, kwasem salicylowym, chitozanem czy nanocząsteczkami cynku i tytanu powinno wywołać zmiany składu chemicznego i tym samym uzyskane zostaną linie komórkowe o unikalnym składzie lub zawartości związków bioaktywnych, co zostanie zweryfikowane na podstawie wyników analiz biochemicznych. Z wytypowanych, unikalnych materiałów zostanie wyizolowane całkowite RNA i poddane wysokoprzepustowemu sekwencjonowaniu następnej generacji, a uzyskane odczyty transkryptomu zostaną poddane analizie bioinformatycznej. W efekcie zostaną wskazane geny, których ekspresja ulega zmianie pod wpływem traktowania komórek elicytorami. Geny te potencjalnie będą miały istotny udział w powstawaniu biologicznie aktywnych związków. Weryfikacja czy faktycznie są one związane z biosyntezą wybranych związków o znaczeniu farmakologicznym zostanie przeprowadzona dzięki wygenerowaniu mutacji uniemożliwiających tworzenie funkcjonalnych enzymów lub poprzez aktywację ekspresji genów.

Badania realizowane przez doktoranta będą obejmowały:

- prowadzenie kultur in vitro czarnuszki;

- wykonywanie transformacji genetycznych;

- projektowanie i przygotowanie konstruktów umożliwiających edycję genomu;

- analiza danych NGS;

- analiza molekularna transformantów;

- przygotowanie wyników do publikacji naukowych oraz udział w przygotowaniu manuskryptu;

Typ konkursu NCN: OPUS – NZ
Termin składania ofert: 09 sierpień 2024, 15:00
Forma składania ofert: email
Warunki zatrudnienia:

miejsce wykonywania zadań: Katedra Biologii Roślin i Biotechnologii, Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Stypendium naukowe pokrywające stypendium doktoranckie dla doktoranta w szkole doktorskiej będzie wypłacane w kwocie 5000 PLN/miesiąc brutto przez 36 miesięcy, ostatni rok kształcenia 12 miesięcy będzie wypłacane w części równej wysokości stypendium doktoranckiego w Szkole Doktorskiej w danym roku akademickim.

Dodatkowe informacje:
Wymagane dokumenty:

1. Życiorys naukowy wraz z opisem przebiegu studiów oraz informacją o dorobku naukowym, wyróżnieniach, stypendiach, udziale w warsztatach, szkoleniach i konferencjach, posiadanych umiejętnościach jak podano w wymaganiach

1. List motywacyjny wraz z opisem zainteresowań naukowych

1. Dokument potwierdzający ukończenie studiów magisterskich

1. Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, z późn. zm.) w celu przeprowadzenia konkursu.

Wymagane dokumenty należy przesłać w formie jednego pliku pdf drogą elektroniczną na adres: m.chodacka@urk.edu.pl

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zastrzega sobie możliwość kontaktu jedynie z wybranymi kandydatami oraz prawo do powiadomienia o podjętej decyzji w sprawie obsadzenia stanowiska jedynie wybranego kandydata. Wybrany kandydat będzie musiał dostarczyć oryginały dokumentów wymaganych niniejszym ogłoszeniem. Niepoinformowanie kandydata o wynikach konkursu jest równoznaczne z odrzuceniem jego oferty.

Decyzja w sprawie wyboru kandydata jest wyłączną i suwerenną sprawą Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zastrzega sobie prawo wycofania oferty na każdym etapie postępowania bez podania przyczyny.