Biotechnolodzy poszerzają horyzonty!
W ostatnich miesiącach Panie dr inż. Magdalena Klimek-Chodacka, prof. URK i dr inż. Katarzyna Stelmach-Wityk z Katedry Biologii Roślin i Biotechnologii naszego Wydziału odbyły inspirujące wyjazdy naukowe i podzieliły się swoimi wrażeniami po powrocie ze społecznością Wydziału na seminarium katedralnym.
Dr inż. Magdalena Klimek-Chodacka spędziła kilka tygodni na stażu naukowym w hiszpańskiej Maladze w Instituto de Hortofruticultura Subtropical y Mediterránea "La Mayora” (IHSM) w ramach projektu “Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadry dydaktycznej i doktorantów w celu wzmocnienia jakości nauczania na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie”. Podczas swojego pobytu prowadziła badania w laboratorium biologii małego RNA, którego kierownikiem jest dr Pablo Andrés Manavella. Zakres wykonanych analiz obejmował, m.in. kultury in vitro i transformację in planta u Arabidopsis thaliana, izolację i analizy miRNA oraz ChIP-qPCR.
Kolejny wyjazd w ramach programu Erasmus do Università degli Studi di Palermo (UNIPA) we Włoszech pozwolił dr inż. Klimek-Chodackiej poznać perspektywy badawcze i możliwości współpracy w obszarze nauk i technologii biologicznych, chemicznych i farmaceutycznych na Dipartimento di Scienze e Tecnologie Biologiche Chimiche e Farmaceutiche (STEBICEF). Główne obszary badawcze tego Wydziału obejmują, m.in. mikrobiologię pod kątem antybiotykooporności, kultury roślinne, badania nad nowotworami piersi i jelita grubego czy inżynierię biomateriałów w medycynie regeneracyjnej. Wydział oferuje możliwość odbywania kilkumiesięcznych staży lub praktyk studenckich w ramach programu Erasmus przy znajomości języka włoskiego.
Staż naukowy dr inż. Katarzyny Stelmach-Wityk na University of Guelph, Department of Plant Agriculture w Kanadzie, odbyty w ramach w ramach projektu “Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadry dydaktycznej i doktorantów w celu wzmocnienia jakości nauczania na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie”, dostarczył ciekawych przykładów wykorzystania roślinnych kultur in vitro na skalę przemysłową. Kierownik kanadyjskiego laboratorium, dr Max Jones, jest równocześnie założycielem firmy produkującej systemy do nowoczesnego prowadzenia roślinnych kultur in vitro. Głównym gatunkiem, nad którym pracuje jego zespół, jest Cannabis sativa L. Dr inż. Stelmach-Wityk dzieliła się tam swoim doświadczeniem, dotyczącym izolacji kultur protoplastów, poznając jednocześnie detale związane z prowadzeniem kultur in vitro konopi siewnej.
Dziękujemy za ciekawe i inspirujące prezentacje!