Logo Uczelni
logo

Wydział

Biotechnologii i Ogrodnictwa

Godło Polski

Bioinformatyka i analiza danych

06.09.2022

NOWOŚĆ!! STUDIUJ BIOINFORMATYKĘ I ANALIZĘ DANYCH!!

- Jeszcze w tym roku akademickim rozpocznij naukę na NOWYM kierunku studiów I stopnia na Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa
- Uniwersytet Rolniczy uruchamia nowy kierunek na studiach I stopnia jeszcze w tegorocznej rekrutacji! Studia trwają 7 semestrów i umożliwiają uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera.
POSPIESZ SIĘ REKRUTACJA TRWA DO 13 WRZEŚNIA
- Zakres postępowania kwalifikacyjnego obejmuje konkurs świadectw dojrzałości: matematyka (poziom rozszerzony) i 1 przedmiot (poziom podstawowy lub rozszerzony) do wyboru spośród: biologia, informatyka, fizyka z astronomią.
- Studia na kierunku bioinformatyka i analiza danych skierowane są do osób wykazujących szczególne zainteresowania biologią, matematyką oraz programowaniem i wykorzystaniem narzędzi informatycznych, głównie w celu opisu i analizy danych biologicznych oraz przetwarzaniem wielkich zbiorów danych.
- Ukończenie studiów umożliwia podjęcie pracy m.in. w jednostkach zajmujących się przetwarzaniem danych pochodzenia biologicznego z wykorzystaniem metod matematycznych i przy użyciu narzędzi informatycznych, m.in. takich jak: firmy farmaceutyczne, bioinformatyczne, laboratoria diagnostyczne, badawcze i usługowe, jednostki naukowe placówek klinicznych, czy ośrodki oceny genetycznej zwierząt i roślin.
- WIĘCEJ NA TEMAT KIERUNKU: https://tiny.pl/wmnjs
- REJESTRACJA: https://tiny.pl/93s6m

Bioinformatyka jest jednym z najmłodszych i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków umożliwiającym prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych i wykorzystanie ich wyników w praktyce, a zwłaszcza w obszarach innowacyjnej gospodarki. Służy do opisu i zrozumienia zagadnień biologicznych (w szczególności dotyczących genetyki i genomiki) dzięki wykorzystaniu metod statystycznych, modelowania matematycznego, a w szczególności informatyki (ze szczególnym uwzględnieniem baz danych, algorytmiki i programowania). Bioinformatyk tworzy oraz wykorzystuje metody i narzędzia pozwalające lepiej, szybciej i w nowatorski sposób przetwarzać ogromne ilości różnorodnych danych aby dostarczać wyników do właściwej interpretacji zjawisk biologicznych pozwalajacej zrozumieć procesy zachodzące w żywych organizmach i środowisku.

Bioinformatyka jest niezbędna do tworzenia, przetwarzania i analizy biologicznych i genetycznych baz danych, sekwencjonowania i adnotowania genów i genomów, pozwala prowadzić badania w zakresie genomiki strukturalnej i funkcjonalnej, filogenetyki, transkryptomiki, proteomiki i innych. Bioinformatyka pomaga zrozumieć aktywność i funkcje genów oraz konsekwencje oddziaływania między nimi, zrozumieć zmiany zachodzące w żywych organizmach wraz z ich rozwojem i pod wpływem czynników środowiskowych oraz zmiany ewolucyjne. Dzięki temu pozwala nadać znaczenie zgromadzonym danym empirycznym pochodzącym z badań człowieka, zwierząt, roślin, grzybów czy mikroorganizmów, które przykładowo można wykorzystać do postawienia diagnozy u pacjenta z rzadkim schorzeniem, do śledzenia i monitorowania organizmów zakaźnych w miarę ich przemieszczania się w populacji lub do określenia najlepszej metody leczenia pacjenta z nowotworem złośliwym.

Kierunek inżynierski Bioinformatyka i analiza danych dostarcza wiedzy i umiejętności wykraczających poza "czystą" bioinformatykę. Obejmuje także  zagadnienia ukierunkowane na analizę, modelowanie i wizualizację danych pochodzenia przyrodniczego i środowiskowego w szerokim sensie tego znaczenia. Dlatego kształcenie na tym kierunku prowadzone jest w trzech głównych obszarach: biologicznym, matematycznym i informatycznym.

Na pierwszym roku studiów porządkujemy i uzupełniamy fundamentalną wiedzę z tych trzech obszarów, uzupełniając ją o podstawowe przedmioty inżynierskie – chemię i fizykę. Rok drugi to pogłębianie wiedzy i kształcenie umiejętności w zakresie informatyki (programowanie, algorytmika, relacyjne bazy danych), matematyki (matematyka dyskretna, równania różniczkowe, procesy stochastyczne) i biologii (fizjologia roślin i zwierząt, genetyka molekularna, genomika strukturalna). Na trzecim roku studenci wybierają specjalność, koncentrując swoje kształcenie w kierunku bioinformatyki lub szeroko pojmowanej analizy danych, jednakże kluczowymi dla obu specjalności pozostają zagadnienia analizy instrumentalnej, biotechnologii oraz uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Ostatni semestr studiów to czas na realizację pracy inżynierskiej.

Ze względu na duże nasycenie treści programowych zagadnieniami inżynierskimi, matematycznymi oraz informatycznymi, od kandydata oczekujemy realizacji programu nauczania matematyki w szkole średniej na poziomie zaawansowanym. Informatyki, a w szczególności programowania, nauczymy podczas zajęć kursowych.

Absolwent kierunku będzie przygotowany do pracy w jednostkach zajmujących się przetwarzaniem danych pochodzenia biologicznego z wykorzystaniem metod matematycznych i przy użyciu narzędzi informatycznych, takich jak firmy farmaceutyczne, bioinformatyczne, laboratoria diagnostyczne, badawcze i usługowe, jednostki naukowe placówek klinicznych oraz ośrodki oceny genetycznej zwierząt czy roślin. Gruntowne przygotowanie informatyczne pozwoli mu również na zatrudnienie w szeroko pojmowanym obszarze IT – firmach i instytucjach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania oraz analizą danych.