Relacja z Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej
Relacja z Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej
Relacja z Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej i Targów Ogrodniczych
Jest już tradycją, że na wiosnę, w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbywają się Małopolska Giełda Agroturystyczna i Targi Ogrodnicze. Inicjatywy te służą promocji turystyki wiejskiej oraz przedstawieniu atrakcyjnej oferty wypoczynku, kierowanej do wszystkich Małopolan.
(fot. G. Wojcieszek)
Tradycyjnie już podczas Giełdy odbywały się wykłady, prezentacje gospodarstw agroturystycznych, kiermasze, wystawy rękodzieła ludowego, konkursy dla dzieci, wystawa zwierząt gospodarskich, degustacja potraw i napojów regionalnych, występy zespołów folklorystycznych, jak również pokazy kulinarne. To wszystko stworzyło niepowtarzalny klimat rodzinnego pikniku.
W czasie IV Targów Ogrodniczych zaprezentowana została oferta firm związanych z branżą ogrodniczą — szkółkarskich, nasienniczych, nawozowych, projektujących ogrody, zajmujących się sprzedażą profesjonalnego sprzętu ogrodniczego. Tak, więc każdy mógł nie tylko zobaczyć jak wspaniale zmienia się obraz małopolskiej wsi, lecz także zasięgnąć fachowej porady.
Witając zebranych JM Rektor UR prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady podkreślił, że Giełda wkroczyła w pełnoletniość, gdyż to już po raz 18. spotykaliśmy się, aby przekonać siebie i innych, iż Małopolska jest wyjątkowym regionem Polski. To właśnie tutaj, jak zaznaczył, przeplata się wspaniała lokalna tradycja z nowoczesnością. Podkreślił ponadto, że dzięki talentom organizacyjnym i biznesowym udało się przekuć w największy atut, to, co przez lata postrzegane było, jako bariera w rozwoju, czyli ukształtowanie ternu i rozdrobnienie gospodarstw rolnych. Dodał również, iż rozwój agroturystyki, powstawanie spółdzielni producenckich, działalność kół gospodyń wiejskich, lokalnych grup działania, przekładają się na zmianę obrazu małopolskiej wsi, czyniąc z niej bardzo przyjazne miejsce nie tylko do spędzania czasu wolnego, ale także do życia. Zwracając się do wystawców, życzył im miłego pobytu w murach Uniwersytetu Rolniczego i udanego sezonu turystycznego. Skierował również słowa do licznie zebranej młodzieży, zachęcając do zapoznania się z bogatą ofertą Uniwersytetu, gdyż istotnie jesteśmy z natURy najlepsi.
W okolicznościowym wystąpieniu Wojciech Kozak — wicemarszałek województwa małopolskiego, dziękując organizatorom spotkania zaznaczył, że Małopolska Giełda Agroturystyczna jest bardzo ważną i cenną inicjatywą, służącą rozwojowi oferty turystycznej w Polsce. Nawiązując do słów JM Rektora życzył wystawcom udanego sezonu turystycznego.
KONKURSY
Atrakcji było wiele, lecz na szczególną uwagę zasługują konkursy. Poniżej prezentujemy tegorocznych laureatów:
Puchar Rektora Uniwersytetu Rolniczego w kategorii "Najsympatyczniejszy wystawca" otrzymał:
PIOŁUN BLOG, MÓJ MIŁY CZAS BLOG
Nagrodę organizatora XVIII Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej w kategorii "Osobowość Artystyczna" otrzymał:
PAN KAZIMIERZ BASTA
W konkursie "Agroturystyczny Stół", w kategorii: "potrawy" nagrodę otrzymało:
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z PORĘBY (za "żur kamieniarza")
w kategorii: "przekąski" nagrodę otrzymała:
"MYŚLIWSKA STRZECHA"/UG SZCZUROWA (za smalczyk)
wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała:
"BACÓWKA U KAZKA" (za bundz owczy)
w kategorii "desery i napoje" nagrodę otrzymała:
MAŁOPOLSKA REGIONEM ZIÓŁ (za syrop z sosny)
wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymały:
GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE DANUTA RYBSKA (za nalewkę z orzechów włoskich)
GOSPODARSTWO EDUKACYJNE "PSZCZÓŁKI" (za sernik babci Danusi).
Na zakończenie tegorocznego spotkania głos zabrał JM Rektor UR prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, który podziękował wszystkim wystawcom i gościom za wspaniałą rodzinną atmosferę i zaprosił na XIX już Małopolską Giełdę Agroturystyczną i V Targi Ogrodnicze w 2016 roku.
Wybrane zdjęcia:
(fot. G. Wojcieszek)
Obszerna galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej: www.ur.krakow.pl/galeria.html
Źródło: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie